Skip to Main Content
Start main Content

Campus & Community

New Council and Court members

Dr David Chan Pun succeeded Dr Frank Law Sai-kit as Chairman of the Court for a term of three years with effect from 1 November 2017.

 

Mr Foster Yim Hong-cheuk was appointed as a member of the Court for a term of three years with effect from 1 November 2017.

 

Mr Victor Chan Chung-yin, Ms Leung Yuen-yee, Dr Jimmy Ma Yiu-tim and Ms Dorothy Tong Ching-hing were appointed as members of the Court for a term of three years with effect from 1 January 2018.

 

Mr Augustine Lui Ngok-che was appointed as a member of the Council for a term of three years with effect from 1 August 2017.

 

Re-appointments

 

Dr David Chan Pun was re-appointed as a member of the Council for a term of one year with effect from 1 August 2017.

 

Dr Thelma Tong was re-appointed as a member of the Council for a term of three years with effect from 1 August 2017.

 

Dr Ian Chan Yau-nam was re-appointed as a member of the Court for a term of three years with effect from 1 August 2017.

 

Mrs Agnes Koon Woo Kam-oi was re-appointed as Deputy Chairman and member of the Court for a term of three years with effect from 1 October 2017.

 

Mr Rex Auyeung Pak-kuen was re-appointed as Chairman of the Council and ex-officio member of the Court for another term of three years with effect from 22 October 2017.

 

Mr Simon Ip Shing-hing was re-appointed as Deputy Chairman of the Council and ex-officio member of the Court for another term of three years with effect from 22 October 2017.

 

Ms Katherine Cheung Marn-kay was re-appointed as a member of the Council and ex-officio member of the Court for another term of three years with effect from 22 October 2017.

 

Mr Martin Downey was re-appointed as a member of the Council for another term of three years with effect from 22 October 2017.

 

Ms Jennifer Cheung Hok-yan was re-appointed as a member of the Council and ex-officio member of the Court for another term of three years with effect from 1 January 2018.

 

Mr Chan Cheuk-man, Mr Steven Chan Man-tat, Mr Thomas Chiu Sai-kit and Ms Felicia Wai Sik-yin were re- appointed as members of the Court for another term of three years with effect from 1 January 2018.

 

Outgoing members

 

The University expresses deep gratitude to Dr Frank Law Sai-kit, Mr Jack Chiu Tin-lap, Mr Ernest Chiu Tin-chung, Mr Timothy Lam Junior, Mr Augustine Lui Ngok-che, Dr Arion Wong Chi-hong and Dr Simon Wu Chi-wai for their contributions to Lingnan’s development in the past years.